top of page

Spotkanie jest otwarte i darmowe dla wszystkich osób zainteresowanych tematem uważnoÅ›ci (mindfulness) i wspóÅ‚czucia (compassion).

Biogram naszego Gościa:


JULIA WAHL – psycholog, psychoterapeuta (szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie integracyjnym w Manchester Institute for Psychotherapy, Manchester, Wlk. Brytania, u Richarda Erskine’a, PhD z Institute for Integrative Psychotherapy, Nowy Jork, USA), zaÅ‚ożyciel i dyrektor The Mind Institute, trener uważnoÅ›ci (mindfulness) oraz wspóÅ‚czucia (compassion). PrzeprowadziÅ‚a ponad 30 edycji 8-tyg. Treningu UważnoÅ›ci w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu oraz GdaÅ„sku. Przez ostatnie kilka lat pracowaÅ‚a w Szpitalu MSW w Otwocku na Oddziale Leczenia ZaburzeÅ„ Nerwicowych, gdzie prowadziÅ‚a terapiÄ™ indywidualnÄ…, grupowÄ…, warsztaty na temat zÅ‚oÅ›ci. Obecnie superwizuje siÄ™ u Marii Marquardt (Katowicki Instytut Psychoterapii ) oraz Christophera Germera, PhD (Harvard Medical School). PrzeprowadziÅ‚a szereg warsztatów i szkoleÅ„ m.in. na temat psychoterapii, psychopatologii, radzenia sobie z emocjami, uważnoÅ›ci oraz wspóÅ‚czucia m.in. dla dyrektorów wiÄ™zieÅ„ polskich, Komendy GÅ‚ównej Policji. Obecnie tworzy program wsparcia dla pacjentów onkologicznych w oparciu o podejÅ›cie wspóÅ‚czucia w ramach doktoratu na University of Derby.

 

WspóÅ‚czucie jest sercem uważnoÅ›ci. WspóÅ‚czucie wedÅ‚ug definicji Dalajlamy to „wrażliwość na cierpienie siebie i innych, a jednoczeÅ›nie gÅ‚Ä™bokie zaangażowanie dotyczÄ…ce jego zmniejszenia”, a zatem jest to „wrażliwa uwaga/Å›wiadomość plus motywacja” (Gilbert, 2010) i dziaÅ‚anie. Obecnie podejÅ›cie to jest z sukcesem stosowane w psychoterapii, a badania pokazujÄ…, iż trening wspóÅ‚czucia znacznie zmniejsza poczucie wstydu, samokrytykÄ™, depresjÄ™ oraz lÄ™k (Mayhew & Gilbert, 2008).

 

PodejÅ›cie wspóÅ‚czucia (ang. compassion) jest coraz szerzej stosowane we wspóÅ‚czesnej, zachodniej psychologii, psychoterapii (zwÅ‚aszcza w tzw. III. fali terapii CBT) oraz medycynie. Skuteczność tego podejÅ›cia oraz jego poszczególnych narzÄ™dzi jest potwierdzana poprzez systematycznie rosnÄ…cÄ… ilość badaÅ„ (m.in. badaÅ„ w dziedzinie neuropsychoendokrynologii).

 

W trakcie wykÅ‚adu omawiana bÄ™dzie Terapia Skoncentrowana na WspóÅ‚czuciu (ang. Compassion-Focused Therapy – CFT), która jest jedynym podejÅ›ciem terapeutycznym, które w tak szerokim stopniu wykorzystuje techniki i zaÅ‚ożenia wspóÅ‚czucia. Przedstawione również zostanÄ… badania pokazujÄ…ce szerokie zastosowanie tego podejÅ›cia.

 

PodejÅ›cie wspóÅ‚czucia jest coraz częściej stosowane z pacjentem onkologicznym m.in. w zakresie zmniejsza symptomów psychopatologicznych depresji, stresu i polepszania ogólnej jakoÅ›ci życia pacjentów onkologicznych (Pinto-Gouveia et al., 2013).

 

Obok uważnoÅ›ci to wÅ‚aÅ›nie wspóÅ‚czucie wzbudza szczególne zainteresowanie ze wzglÄ™du na swoje szerokie odniesienie do psychoterapii i liczne korzyÅ›ci jakie przynosi jego rozwijanie zarówno dla terapeuty, relacji terapeutycznej i przede wszystkim pacjenta, w tym pacjenta onkologicznego. DziÄ™ki jego rozwijaniu dokonuje siÄ™ m in. zwiÄ™kszanie zdolnoÅ›ci do bycia dla siebie wspóÅ‚czujÄ…cym i ciepÅ‚ym zamiast krytycznym w obliczu przeżywanych trudnoÅ›ci i cierpienia psychicznego oraz fizycznego.

 

PowstajÄ… nowe nurty terapeutyczne opierajÄ…ce siÄ™ na rozwijaniu wspóÅ‚czucia i wspóÅ‚czucia wobec siebie samego, w tym gÅ‚ówne: Terapia Skoncentrowana na WspóÅ‚czuciu (Compassion Focused Therapy – CFT) oraz Uważne WspóÅ‚czucie wobec Siebie Samego , a ich skuteczność jest udokumentowana wynikami szeregu badaÅ„ (m.in. Mayhew, Gilbert, 2008; w depresji: Gilbert, 2005, PTSD: Lee, 2005, oraz zaburzeÅ„ lÄ™kowych: Hackmann, 2005).

Julia
Wahl
Wspólczucie (compassion) w pracy z pracy pacjentem onkologicznym

KoÅ‚o Naukowe Mindfulness i Polskie Towarzystwo Mindfulness zapraszajÄ… 16 grudnia 2016 (piÄ…tek), o godz. 18:00 (sala S302), na spotkanie z JuliÄ… Wahl "Wspólczucie (compassion) w pracy z pracy pacjentem onkologicznym".

Julia Wahl - strona webowa  |  wydarzenie na Facebook'u - link

bottom of page